Şirince Rehberi
Şirince hakkında herşey…


Şirince İlan

sirince

Şirince Festivali

sirince

Şirince Firmaları

sirince

Kategoriler

Son Yorumlar

Üye İşlemleri

Şirinceye Hoşgeldiniz

Ağustos 2nd, 2010 ~ No Comments

“Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim kırkınca -şirince- cennetin bir parçası olması gerekir”
Benden Selam Söyle Anadoluya -Dido Sotiroyo

Ünlü yazar Dido Sotiroyo, Şirinceyi anlattığı kitabında, böyle bahseder Şirinceden. Gerçekten Şirince cennet parçasıdır. Köye gidiş yolunun etrafındaki zeytin, mandalina ağaçları arasında başlayan yolculuk, zeytin ağaçlarıyla süslenmiş gibi kıvrım kıvrım yolun sonunda eski rum evleri ve şarap yapılan üzümlerin nefis kokusu sizi karşılar.

Çeşitli şaraplar, özellikle meyve şarapları, zeytin ve zeytinyağı, sabun, kadınların yapmış olduğu çeşitli el işleri, doğal bitkiler ve çaylar, taşlarla döşeli dar sokaklarda, nefis gözleme kokuları arasında gezinti yaparsınız.

Değişik meyve şaraplarından tadar, yöresel yemeklerle ve şirince gözlemeleriyle karnınızı doyurduktan sonra, asırlık çınarın altında çayınızı ve kahvenizi keyifle içersiniz.

Şirince köy içini gezip dolaştıktan sonra, eski kiliseyi ziyaret edebilir, tarihi evlerin arasından tepeye doğru bir tırmanışla, tüm Şirince’yi kuşbakışı seyredebilirsiniz.

Şirince’de geçirdiğiniz gün ya da günler, köyün huzur veren sessizliği, doğayla baş başa olmanın verdiği dinginlik, bu dinginlikte kendini yeniden keşfediş, unutulmaz anılarınız haline dönüşecek ve Şirince’den ayrılırken ağzınızda şarap ve gözleme tadı, gözünüzün önünde eski tarihi şirince rum evleri, aklınızda “bir daha ne zaman fırsat bulup da gelebileceğim” sorusu kalır.

Tags: Genel ~ Şirince

0 responses so far

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment

*
Resimdeki Kelimeyi Bos Alana yazin. Resimdeki Kelimeleri sesli dinlemek icin resime tiklayin.
Click to hear an audio file of the anti-spam word