Şirince Rehberi
Şirince hakkında herşey…


Şirince İlan

sirince

Şirince Festivali

sirince

Şirince Firmaları

sirince

Kategoriler

Son Yorumlar

Üye İşlemleri

Şirince Tarihi

Ağustos 1st, 2010 ~ 1 Comment

Şirince’nin kuruluşuyla ilgili kesin bir kaynak bulunmamakta olup.Kuruluşunun M.S 6 yy kadar indiği tahmin edilmektedir. Resmi kaynaklarda kırkınca-çirkince  en yakın 16.yy da 1583 tarihli Aydın Vakıf Defteri vb. Osmanlı İmparatorluğu kayıtlarında geçmektedir.Şirince hakkında pek fazla resmi kaynak olmadığı için halk tarafından en kabül görmüş kuruluş hikayesi şu şekildedir.

Roma imparatorluğu zamanında Efes dünyanın en büyük ticaret merkezi ve kentlerinden birisidir.Efesliler civarda başlayan su baskınlarından, sıtma salgınından korunmak, ayrıca daha güvenli, bulunduğu konum itibariyle daha korunaklı olduğu için Şirince’ye sığınırlar.Bundan dolayı buraya aynı zamanda dağdaki Efes denilmektedir.

Kyrkindje, Kirkincdsche, Kirkidje, Kırkıca, Kırkınca  şeklinde Kiepert haritalarında adı geçen şirince, Aydınoğulları döneminde azat edilen bir grup rum köye yerleşmişlerdir. Köy başkasına verilmesin diye Beyin sorduğu köyünüz nasıl sorusana verdikleri çirkince cevabı üzerine köy Ayasuluk (Selçuk) ve  diğer yerlerde çirkince diye anılmaya başlar. Kırkınca çirkince olur.

Aydınoğulları Beyliği’ni Osmanlıların almasıyla,Şirince Osmanlı topraklarına katılır.

Osmanlı döneminde şirince iki büyük incir tüccarı yetiştirmiş, İnciri ile ün yapmıştır. Şirince’de toplanan incirler develerle kemeraltına (İzmir) götürülüp satılırmış.Bundan dolayı Şirincede günümüzde sadece bir tane kalmış deve ahırları çok fazlaydı.

1910 yılına kadar huzur içinde yaşayan Şirinceliler, Yunanistan’dan sürülmüş göçebelerin kışkırtmalarıyla hareketlenmeye başlamış, Balkan savaşında Osmanlıya zaman zaman direnişte bulunmuşlar.Kurtuluş savaşında Yunanistan tarafında yer alan bazı  Şirinceliler kurtuluş savaşının kazanılmasıyla Yunanistan’a kaçmıştır. Köyde kalan birkaç yaşlı dışında da yapılan mübadele ile Şirinceliler Yunanistan’a yerleştirilmiştir

1924 yılındaki göçmen mübadelesi ile Yunanistan’da (Selanik, Provusta, Kavala, v.b. gibi) yaşayan Türkler bu köye yerleştirilir.

Cumhuriyet yıllarında İzmir Valisi olan Kazım  Divrik Paşa’nın buraya yaptığı ziyareti sırasında  böyle güzel bir yer Çirkince olamaz; olsa olsa Şirince olur.” demesiyle Çirkince Şirince olmuştur.

Tags: Genel

1 response so far

  • 1 mail hosting ~ Mar 9, 2015 at 03:12

    Eline sağlık arkadaşım. Faydalı olmuş

Leave a Comment

*
Resimdeki Kelimeyi Bos Alana yazin. Resimdeki Kelimeleri sesli dinlemek icin resime tiklayin.
Click to hear an audio file of the anti-spam word