Şirince Rehberi
Şirince hakkında herşey…


Şirince İlan

sirince

Şirince Festivali

sirince

Şirince Firmaları

sirince

Kategoriler

Son Yorumlar

Üye İşlemleri

Şirince Bağbozumu Kültür, Sanat ve Dostluk Festivali

Ağustos 1st, 2010 ~ No Comments

Şirince bağbozumu, kültür, sanat ve dostluk festivali Ekim Ayında yapılmaktadır. 2009 festivaliyle ilgili küçük bir haberi sizinle paylaşıyoruz.

Festival kapsamında Şirince köyüne akın eden yerli ve yabancı konukların tıklım tıklım doldurduğu Şirince Köyünde izdiham yaşandı. Jandarma trafik ekipleri Şirince yolu üzerinde araçları durdurarak, vatandaşlara araç park alanlarının tamamen dolduğunu, dolayısıyla geri dönmek zorunda kalabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Bu nedenle gece dönüşlerinin yol güzergâhı nedeniyle tehlike yaratacağından Festivalin son gününde gece sahne alacak olan Sedat Yüce konserinin de iptal edildiği bildirildi. Şirince Köyü Muhtarlığı ve Ege Organizasyon işbirliği ile yapılan 5. Şirince Bağbozumu Kültür, Sanat ve Dostluk Festivalinin son gününde adeta izdiham yaşandı. Festival çerçevesinde sabahın erken saatlerinde Şirince Köyüne akın eden yerli ve yabancı konuklar, bir anda köyü tıklım tıklım doldurdu. Gün içerisinde yapılan gösteriler zaman zaman zorluklarla gerçekleştirildi. Gelgit Folk Müzik ve Doğaçlama Dans Gösterisi, Şirince’nin tarihi kilisesi içinde yapılan Cam Üfleme Sanatçısı  Arif Özduran’ın Canlı Performansı ile başlayan festivalin son günü, Sokak Ressamları, İzmir Büyükşehir Belediyesi  Gezici Sanat Otobüsü Çocuk Tiyatrosu, “Bağbozumu, Şarap ve Şiir” konulu söyleşi ile devam etti. Selçuk

Roman Dans Topluluğunun köy meydanında gerçekleştirdikleri gösteri ise tüm katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Yapılan bu gösteriden sonra en güzel ticari olmayan ev yapımı şarap ve en kaliteli üzüm yarışmasına geçildi. İlk olarak şarabın nasıl yapıldığını tanıtmak amacıyla sembolik olarak köylü bir kızın tekne içine girerek üzümleri çiğnemesi ile başlayan gösterime, yerli halk da destek verdi. Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen birçok bayan, üzüm çiğnemek için adeta birbirleri ile yarıştılar. Üzüm çiğneyen bayanlara çeşitli hediyeler verildi.  25 adet ev yapımı numune şarap katılırken, 18 kasa Osmanca beyaz üzüm, 1 kasa da siyah üzüm katıldı. Ticari olmayan ev yapımı şarap yarışmasında 17 nolu numunesiyle Halil Posta birinci olurken, 8 nolu numunesiyle Tanju Tiftikçi ikinci, 20 nolu numunesiyle Barış Posta üçüncü oldu. Osmanca Üzüm yarışmasında ise 7 nolu kasa ile Mustafa Posta birinci olurken, 9 nolu kasa ile Fahrettin Gülgün ikinci, 19 nolu kasa ile Mehmet Çömrü üçüncü oldu. Öte yandan yarışma dışında bulunan Oğuz Dereli’ye ait Alfons üzümü (siyah üzüm) ise mükemmellik ödülü aldı. Ticari olmayan ev şarabı yarışmasının jüri üyeleri Önolog Şarap Uzmanı Helmut Kraus, Gıda Mühendisi Okan Akmeraner, Şarap üreticisi Onur Çiftçi, Odion Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Tam olarak belirlendi. En kaliteli üzüm yarışmasının jüri üyeleri ise Selçuk İlçe Tarım Müdürlüğü Temsilcisi Nedim ay, Selçuk Ziraat Odası Temsilcisi Yalçın Ulu ve Gökçealan Köyünden Osmanca Üzüm Üreticisi Ahmet İz yaptı. Yarışmada dereceye girenlere plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

Kaynak: efestenhaberler.com

Tags: Şirince ~ Şirince Festivali

0 responses so far

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment

*
Resimdeki Kelimeyi Bos Alana yazin. Resimdeki Kelimeleri sesli dinlemek icin resime tiklayin.
Click to hear an audio file of the anti-spam word